Громадський бюджет Львова 2017: враження

Голосування за проекти на фінансування із Громадського бюджету Львова в 2017 році завершилося. Є результати. Є відгуки багатьох людей.

Кілька моїх висновків, щоб не забулося.

Голосування

 1. bankid + ЦНАП – чудово, більше нічого не треба. Хто хотів проголосувати – зміг, хто ні – мав причину пожалітися складністю. Тут є два зауваження:
  1. треба, щоб до системи bankid підключалося побільше банків, це добре ні тільки для голосування за громбюджет, а й загалом для просування e-gov.
  2. були хвилювання «нашо вам дані моєї картки» – потрібно краще працювати над інформуванням, про це нижче.
 2. Тривалість в 15 днів – добре, головне щоб не довше. В принципі, можна і 10 днів, головне щоб у проміжок голосування попадало 2 вікенди.
 3. Співвідношення голосів в розрізі bankid / ЦНАП показало, що людям нудно йти кудись голосувати: хто мав можливість це зробити з комп’ютера – зробив це, а в ЦНАП доходили найбільш мотивовані.
 4. Ті ж ЦНАПи в основному добре справилися із тою к-стю охочих проголосувати, яка була, хоча й не без черг (як-от в Ратуші)

Проекти

 1. Простота подачі – відносна – це плюс. Треба додати трохи більше вимог до оформлення проектів – був один з опечаткою в назві. В назві!
 2. Треба щось робити із бюджетними установами – школи, садки, лікарні – і комунальною господаркою – зупинки, тротуари. Якщо не відділити або виключити ці категорії, то наступного року з громбюджету ми фінансуватимемо ремонт у туалетах шкіл або встановлення каналізаційних люків у віддалених районах міста.
 3. Багато львів’ян отримали холодний душ від результатів, але це добре – ілюзії шкідливі.

Програмне рішення

 1. обов’язково треба додати можливість сортувати проекти за кількістю голосів.
 2. потрібно збільшити ліміт символів для опису – той, що є зараз, не дозволяє описати проект.
 3. Цікаво було б побачити статистику використання сайту голосування – кількість сторінок, переглянутих за візит тощо – це дало б глибше розуміння про процес вибору проекту.

Промоція

 1. Взяло участь «більше 23 тисяч» львів’ян, як на початок – непогано. Але треба більше зовнішньої реклами, треба тб, треба плакати в школах, в садках, на зупинках ГТ – досвід у світі є, бери і використовуй.
 2. Багато хто просто не в курсі. або не в курсі деталей голосування. Поясню – 23 тисячі проголосувало, це мало б дати понад 46 тисяч голосів (кожен міг проголосувати за один великий, один малий проект). А всього голосів – менш як 28 тисяч. Тобто на повну своїм правом скористалося лише (28 – 23) = 5 тисяч львів’ян, решта проголосувала лише за один проект – вірогідно той, про який їм розказали і попросили проголосувати.

Висновки

Як на мене – початок вдалий. Потрібно вдосконалити рішення, звернути увагу на окремі нюанси, але загалом картина позитивна.

Голосування відбулося, тепер слідкуємо за реалізацією.